قالب وردپرس
خانه / دانستنی ها / فلسفه نماز خواندن چیست؟

فلسفه نماز خواندن چیست؟

نماز خواندن نیز مانند سایر اعمالی که در دین اسلام سفارش شده است، اهمیت و ارزش بالایی دارد. فلسفه نماز در بسیاری از روایات و آیات قرآن آورده شده است. بنابراین علت تاکید بر این فریضه الهی نیز کاملاً مشخص است.

فلسفه نماز چیست؟

نماز موجب یاد خداست

نماز وسیله ای برای کنترل امیال و غرایز سرکش ماست و از طغیان در وجود انسان جلوگیری می کند. نماز ما را به یاد خدا می اندازد. کمترین اثر یاد خدا در وجود ما نیز این است که به خودکامگی انسان و هوس های وی اعتدال می بخشد. انسانی که از یاد خدا غافل باشد، ابداً به عاقبت کردار و اعمال خود نمی اندیشد. در نتیجه برای کنترل تمایلات و غرایز سرکش خود هیچ قید و بندی ندارد. نماز موجب می شود این تیرگی غفلت از روح و روان انسان زدوده شود. یاد خدا بهترین راه برای کنترل هوای نفس و غرایز انسانی است . نماز اسباب یاد خدا است و این راه را هموار می کند. مصداق آیه «أقِمِ الصَّلَاه لِذکرِی: نماز را برای یاد من به پا دار»

نماز خواندن

دوری از گناه

نماز گزار باید برای صحت و قبولی اعمال خود از بسیاری از گناهان دوری و اجتناب کند. به عنوان مثال باید تمام لوازم و وسایل مربوط به آن مباح و مشروع باشد، لباسی که با آن نماز خوانده می شود، آبی که با آن وضو گرفته می شود و مکان نماز گزار. این موضوع نیز سبب می شود برای قبولی نماز حلال و حرام را بشناسد. یقیناً این موضوع در مسائل دیگری  از زندگی او اثر می گذارد. همان طور که در آیه ای از قرآن نیز آمده که «إِنَّ الصَّلَاهَ تَنهی عَنِ الفَحشاء وَ المُنکَر: نماز انسان را از زشتی ها و گناه باز می دارد.» مخصوصاً اگر نماز گذار بداند شرط قبولی نماز در پیشگاه خداوند این است که غیبت نکند، حقوق مستمندان و زکات را بپردازد، از تکبر و حسد بپرهیزید، از مشروبات الکلی اجتناب کند و با حضور قلب و توجه و نیت پاک در پیشگاه خدا حاضر شود و نماز بخواند. همان طور که  پیامبر اسلام می فرماید:« نماز چون نهر آب صافی است که انسان خود را در آن شست و شو می دهد. اگر کسی روزی پنج مرتبه خود را با آب پاک شست و شو دهد، هرگز بدن او کثیف و آلوده نمی شود. همچنین کسی که در شبانه روز پنج مرتبه نماز بخواند و قلب خود را در این چشمه صاف معنوی شست و شو دهد، هرگز آلودگی گناه بر دل و جان او نمی نشیند.»

دلیل نماز خواندن

تمیزی و پاکی

از آن جا که نماز گزار برای انجام نماز، وضو می گیرد و برای انجام غسل و وضو باید بدن خود را از آلودگی ها و ناپاکی ها برطرف کند، بنابراین نماز تاثیر زیادی در نظافت شخصی او نیز دارد.

وقت شناسی و انضباط

برای خواندن نماز باید وقت شناس باشید و برنامه هایی خود را طوری تنظیم کنید تا وقت کافی برای انجام آن را داشته باشید. به عنوان مثال باید برای ادای نماز صبح، پیش از طلوع آفتاب از خواب برخاست. همین مسئله باعث منظم و وقت شناس شدن خواهد شد. با وجود این توضیحات متوجه خواهیم شد، هدف از نماز خواندن و فلسفه نماز نیز به رفع نیاز و آرامش ما بر می گردد.

فلسفه نماز

رموز اجتماعی نماز خواندن

نماز خواندن در وقت های معین، نمودی از وحدت و یگانگی مسلمین است. زیرا همه مسلمانان وقت های معینی را رو به قبله می ایستند و نماز می خوانند. روح وحدت و اتحاد و برابری از صف های فشرده و منظم آن ها نیز کاملاً نمایان خواهد شد.

فلسفه خواندن نماز در زندگی فردی

نماز سدی در برابر گناهان است. باعث تقویت روح انسان خواهد شد. همان طور که می دانید ایمان و تقوی نیرومند ترین سد در برابر گناهان می باشند. نماز باعث تقویت این دو ویژگی در وجود انسان می شود.

نماز خودبینی و تکبر را از بین می برد.

نماز پرده های گمراهی و غفلت را از چشم انسان کنار می زند و او را با برکات الهی آشنا می کند. نماز میل به مادیات و حرص و آز را از بین می برد.

نماز با حضور قلب در پیشگاه خداوند بسیار باارزش است. زمانی که شما با حضور قلب نماز می خوانید یعنی با فلسفه نماز کاملاً آشنا هستید و از تبعات و تاثیرات آن آگاه هستید.

در این مطلب با فلسفه نماز و فواید آن در زندگی آشنا شدید. امیدواریم با این توضیحات به معلومات شما عزیزان اضافه شده باشد و بیش از پیش بر روی ادای این فریضه بزرگ متمرکز شویم.

The post فلسفه نماز خواندن چیست؟ appeared first on آرگا.

********جهت دانلود و مشاهده لینک اصلی مطلب کلیک کنید ******
Author: مرضیه نوروزیان

Powered by WPeMatico

درباره ی lovelysms

همچنین ببینید

مالکیت معنوی یا مالکیت فکری به چه معناست؟

حقوق معنوی به حقوقی گفته می شود که دارندگان آن علاوه بر استفاده و بهره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *